Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Tarihçe arrow || Genel Tarihçe ||
Genel Tarihçe

 

                                                          OTLUKBELİ

Otlukbeli (es-adı ile..Karakulak) Erzincan’ın İlçelerinden doğasıyla  ve tarihiyle ünlü bir ilçe olup 1750 m. yükseklikte Doğu Anadolu  Bölgesi ile Doğu Karadeniz bölümü sınırları üzerinde uzanan  120 km.lik Otlukbeli Dağları’nın güney aklanları üzerinde yer alır.Bu Dağların ortalama yüksekliği 2500 m.’ yi aşmakta ve Çoruh-Kelkit su toplama havzası (Karadeniz havzası)ile Karasu-Fırat havzası (Basra Körfezi ve Hint Okyanusu su toplama havzası)arasında , bir su-bölümü hattı oluşturmaktadır.Bu Dağlar yüksek bir jeo-stratejik önem arz etmektedir. Dolayısıyla hem  ünlü Otlukbeli Savası zaferine sahne olmuşlardır ve hem de yakın çevresindeki belenler tarihindeki ve bu  günkü Karayollarının geçiş güzergahları olmuşlardır.Günümüzde bu Dağ geçitlerin önemi gelişen karayolu trafiği nedeniyle giderek dahada  artmaktadır.

Image

Tarihi Karakulak bu  gün Küçük Otlukbeli adıyla, bir köy yerleşmesidir.Esas Karakulak yerleşmesi adıysa, 1973 yılında Otlukbeli diye değiştirilmiş ve Çayırlı İlçe Merkezine bağlı bir bucak merkezi iken, 1991 yılında İlçe Statüsüne yükseltilmiştir.İlçe Merkezi yerleşme ile birlikte, 13 Köy Muhtarlığı, 7 mezraa ve 3 kom yerleşmesinden oluşur.Gerek Karakulak ve gerekse Otlukbeli, Türkçe  coğrafi yer adlarıdır.Tarihi köklü anlamları olmakla birlikte; etnografik, jeomorfolojik, zoolojik ve topoğrafik, daha genel ve kapsamlı bir ifade ile, Türkçe Coğrafi adlar olarak seçilmişlerdir.Otlukbeli yöresi nüfusu hızla artan, fakat hızlı göç  vermesi nedeni ile, nüfus artışı çok az cereyan eden bir ilçedir. Yönetim Merkezi nüfusu, 1960-1995 devresinde, yaklaşık 1500’den 5630’a çıkması sureti ile, 35 yılda teorik olarak 3.7 katı bir artış gösterdiği halde, Mülki Yönetim sınırları dahilindeki nüfus artmamış; hatta bazı yıllar, azalmalar gösterilmiştir.Özel bir takım yatırım önlemleri uygulanmadıkça, bu azalışa, rağmen giderek devam edecektir. Otlukbeli Yöresinde temel geçim kaynağı, Hayvan yetiştiriciliği ekonomisine dayanır. Bunda esas rolü, Coğrafi faktörlerden yükselti ve karasal iklim şartları oynamış olup, potansiyeli yüksek alpin çayırlıklar, veya step doğal bitki örtüsü,hayvancılığın gelişmesini teşvik etmiştir.Çevre, yüksek bir doğal  turustik potansiyel taşımaktadır.Özellikle kış turizmi yörede geliştirilebilir. Ender bir doğa harikası olan Otlukbeli Gölü’nden yararlanarak, Göl turizmi’de geliştirilebilir.Ayrıca, Otlukbeli Zaferinin anısına, burada kanlı çayır mevkiinde, bir zafer anıtı yapılmış olup  Otlukbeli Gölü’ünde denetimli ve ücret karşılığı ziyarete açılmalıdır.
 

 Image

 
0TLUKBELİ’NİN İLÇE VE BELEDİYE OLMASI:

İlçemiz Cumhuriyet öncesi 1800’lü yıllarda Bucak haline getirilerek idari yönden Tercan ilçesine bağlı iken 1954 yılında Çayırlı ilçesine bağlanmıştır. 7 Haziran 1971 yılında Belediye Teşkilatı kurulan Karakulak Beldesinin ismi daha sonra Bakanlar kurulunun 10 Nisan 1973 gün ve 6255 sayılı kararları ile “OTLUKBELİ” olarak değiştirilmiştir.Otlukbeli Beldesi 9 Mayıs 1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla İlçe olmuştur.


 

 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi