Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Coğrafi Yapı arrow UMURLU
UMURLU
Otlukbeli ilçesinin güzide köylerinden biridir. Otlukbeli Bayburt yolu üzerindedir. Çok güzel doğası ve kaynak suları mevcuttur.İlçeye yaklaşık olarak 12 km uzaklıktadır. Eski ismi Uzunhaç olarak bilinmektedir. Uzunhaç isminin köyde bulunan ermenilerden kalma haç tan geldiği rivayet edilmektedir. Bu haç kırılmasına rağmen bugün kısmen ayaktadır. 

Umurlu  1954  tarihinde uğradığı sel felaketi sonrasında evlerin bir kısmı  bulunduğu yerden kaldırılarak  tepe üzerine yeniden inşaa edilmiştir. 1961 tarihinde devletimiz tarafından 30 kunut inşaa edilerek sel tehlikesi olan evler boşaltılarak bu yeni evlere yerleştirilmişlerdir. Ancak köy 1970 yılında heyelan felaketi yaşamış bu tarihten sonra yine tepe üzerine 59 konut daha inşaa edilerek köy tamamen  tepe üzerine taşınmıştır.  Köyün geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve arıcılıktır.
  Umurlu köyü, 1990 'lı yıllarda yoğun bir göç vermiştir. Hemen hemen köyün tamamına yakını köyü terk ederek İstanbula ve başka illere yerleşmişlerdir.İstanbul'da yaklaşık olarak 410 hane Umurlu'lu yaşamaktadır. Ancak Umurlulular göç etseler de köylerini bırakmamışlar her yaz gelerek köylerine sahip çıkmışlardır. Öyleki köyde modern ve yeni evler her geçen gün artmaktadır. Şu ana kadar köyde 50 yeni ev ve 1 yeni camii inşaa edilmiştir.
 
Umurlu köyünde yaz aylarında 120 -130 hane bulunurken kış aylarında 10-15 hane kalmaktadır. Umurlu köyü sakinleri İstanbul da genel olarak balıkçılık sektöründe faaliyet göstermektedirler. Öyle ki İstanbul da ki balık piyasasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Yaz aylarında köye geri gelen Umurlu halkı çevre köylere ve ilçe ekonomisine önemli katkı sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra taşımacılık , inşaat, emlakçılık işleri ile de uğraşmaktadırlar.
 

Yorumlar 

 
0 #1 köyümh ibo can 07-03-2012 22:18
süper olmuş elınıze sağlık
:-) :-) :-)
 
 
0 #2 umurlumuaz can erzincan 24 07-03-2012 22:50
slm sayfanız bı harıka olmuş elınıze emeğ,nize sağlık helekı benım koyum bır başka guzel burdan otluk belı belediye başkanı olan abdullah dedeme selamlar ellerınden öperım dedemın
 
 
-2 #3 nerden nereyemesutyılmaz 04-03-2013 19:39
öncelile hayırlı ve uğurlu olsun bizlere emeyigeen herkese öncelikle dernek başkanmıza teşekkürü bir boç biliriz
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi