Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Coğrafi Yapı arrow ÖRDEKHACI
ÖRDEKHACI

Ördekhacı Köyü, Erzincan İlinin Kuzeydoğu’sunda yer alan Otlukbeli ilçesine bağlı bir köydür.

      Osmanlı İmparatorluğu döneminde illerle ilçeler arasında kalan yerlere sancaklık yönetimi veriliyordu. O dönemde Erzincan’a bağlı olan Bayburt’a, Erzincan’dan küçük, Tercan’dan büyük olması nedeniyle Sancaklık Yönetimi verilmiş. Bayburt Sancağı’nın ilçesi olan Tercan, o dönemde TERCAN-I ULYÂ (Yukarı Tercan) ve TERCAN-I SÜFLÂ (Aşağı Tercan) olarak ikiye ayrılmış ve Ördekhacı Köyü Tercan-ı Ulyâ bölümünde yer alarak 1516 – 1530 yılları arasında Bayburt Sancağı’na bağlı kalmıştır.

      Cumhuriyet Dönemi'nde önceleri Tercan ilçesine bağlı olan Ördekhacı Köyü, Çayırlı’nın ilçe olmasıyla buraya bağlanmıştır. Eski adıyla Karakulak olan ve Çayırlı İlçesi’ne bağlı olan Otlukbeli’nin 1990 yılında ilçe olmasıyla Ördekhacı Köyü Otlukbeli İlçesi’ne bağlanmıştır. 
     

      Ördekhacı Köyü’nün kuruluşu OTLUKBELİ SAVAŞI’nın sanrasına dayanmaktadır.

Doğu Anadolu ve Batı İran ‘da imparatorluk kurmuş bir Türk oymağı olan Akkoyun’lular ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 11 Ağustos 1473’te Otlukbeli’nde yapılan savaşta Akkoyun Hükümdarı Uzun Hasan yenilgiye uğruyor.         Savaş sonunda yenilen Uzun Hasan’ın bazı taraftarları ESKİKÖY adıyla anılan yere yerleşiyorlar. Köyün adı o zamanlarda da ÖRDEKHACI olarak anılıyor. Ancak Ördekhacı adının nereden geldiği, nasıl konulduğu bilinmiyor.  İki akarsu etrafında kurulu olan köy bu konumundan dolayı sel baskınına uğrayınca burada yaşayan insanlar daha güvenli bir yer olarak şimdiki köyü seçiyorlar ve buraya yerleşiyorlar.

Şimdiki köye ilk gelenler DAVUTOĞULLARI olmuş. Onları ESETLER, CORAVANLILAR, HESTELER ve diğerleri izlemiş.

 

     1914 yılında Birinci Dünya Savaşı patlak verir. Osmanlı Devleti birçok cephenin yanı sıra Kafkasya cephesinde de Ruslara karşı mücadele verir ancak başarılı olamaz ve Erzincan 1916’da Ruslar tarafından işgal edilir. Bolşevik rejiminin kurulmasıyla 1918 de Rus ordusu dağılır ve işgal ettiği yerlere Ermeni birlikleri yerleştirilir. Ermeniler, Ördekhacı yakınlarına kadar gelir ve karargah kurarlar. İşte bu işgal karşısında Rusların ve Ermenilerin zulmüyle karşılaşmak istemeyen Ördekhacılı’lar göç ederler ve köy tamamen boşalır.

 

     Savaş sırasında Ermeni’ ler bugünkü Yeşilbük köyüne kadar gelip burada karargah kuruyorlar. Başta Çorum, Amasya ve Elbistan olmak üzere değişik yerlere göç eden insanlar savaş sonrasında tekrar köylerine geri dönüyorlar.

 

     Ördekhacı Köyü evlerin bulunduğu alanla sınırlı olmayıp daha  geniş bir alana yayılmıştır. Çatak, Keçili, Eşek Sırtları, Külecik, Şeyh Mehmet Sırtları, Aktaş, Akbaba ve Nişan isimleriyle anılan yerler köyün sınırlarını belirlemektedir.

Geçmişte köyün yönetimi genel olarak imam ve muhtar işbirliğiyle yürütülmüş. İmam, köyün devletle olan ilişkilerini yürütürken, muhtar köy işlerini yürütmüş. 1960’lı yılların başında 75 haneye kadar ulaşan köyde bugün 5 hane kalmıştır.                         

 

     Buna karşılık, İstanbul’da yaşayan üyelerimizden bazıları köydeki evlerini onararak ya da yeniden yaparak kalınabilecek yerler oluşturmuşlardır. Bu şekilde yapılan ev sayısı köydeki yerleşik hane sayısını geçmiştir.
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi